Gyógyszer keresés
Menü
Vény nélkül kapható termékek
Betűrend szerinti listák
 
SYNCUMAR MITE 1MG TABLETTA

Vényköteles

A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!

1. A GYÓGYSZER NEVE

Syncumar mite tabletta
Syncumar forte tabletta


2. MINŐSÉGI ÉS MENNYISÉGI ÖSSZETÉTEL

Syncumar mite tabletta: 1 mg acenokumarol tablettánként.

Syncumar forte tabletta: 2 mg acenokumarol tablettánként.

Segédanyagokat lásd 6.1 pontban.


3. GYÓGYSZERFORMA

Tabletta
Syncumar mite tabletta
* fehér, szagtalan, íztelen, lapos, metszett élű, korong alakú, egyik oldalán mélynyomású "SYNCU" jelzéssel ellátott tabletta.

Syncumar forte tabletta
* krém-bézs színű, esetlegesen erezett felületű, kerek, sima, metszett élű, egyik oldalán törővonallal, másik oldalán mélynyomású "SYNCU" felirattal ellátott tabletta.


4. KLINIKAI JELLEMZŐK

4.1 Terápiás javallatok

4.1 Terápiás javallatok

- Mélyvénás trombózis és pulmonalis embólia kezelése illetve megelőzése;
- inhibitor hiányok (aktivált protein C rezisztencia, protein C és S hiány, antithrombin III.) és egyéb trombózis hajlamok (pl. antikardiolipin-trombózis szindróma és lupus antikoaguláns-trombózis syndroma) kezelése;
- csípőtáji- és térdsebészeti műtét kapcsán vénás trombózis megelőzése.

Thromboembolia profilaxis:
- akut miokardiális infarktus esetén legalább 3 hónapig, ha a következő rizikófaktorok fennállnak: anterior Q-infarctus, súlyos BK diszfunkció (EF<35%), szisztémás vagy pulmonalis thromboemboliás anamnézis, 2D echoval kimutatott bal kamrai trombus,
- pitvarfibrillatio; mitrális billentyű betegség tranzitorikus cerebralis ischaemiával vagy szisztémás embolizációval.

Thromboembolia kezelése illetve megelőzése:
- pitvarfibrilláció, mechanikus műbillentyűbeültetés, biológiai műbillentyű beültetés,
- súlyos dilatativ cardiomyopathia,
- embólia okozta perifériás artériás elzáródás vagy cerebrovascularis betegség (stroke, TIA) (nem alkalmazható a CT-vel igazolt vérzéses transzformáció heveny időszakában)

Csecsemő és gyermekkorban történő alkalmazás (ha a per os táplálás lehetséges) A thromboemboliás betegségek kezelése vagy megelőzése érvényes irányelv alapján javasolt.

4.2 Adagolás és alkalmazás
Az adagolás individuális protrombin szint beállítást, illetve kontrollt igényel.
Ha az antikoaguláns terápia elindítása heparinnal (vagy LMWH) történt, akkor a Syncumar tablettával történő együttadás (átfedés) 4-5 napig tartson, de a heparint akkor hagyják el, ha a cél INR legalább 2 napon át fennáll. Az első napon kapjon a beteg 4 mg-ot, a továbbiakban 2-3 mg-ot, heparinnal együtt.
Ha a Syncumar kezelést nem előzi meg heparin adása (pl. krónikus. pitvarfibrilláció esetén), akkor a kezdő Syncumar adag legyen kicsi, pl. napi 2 mg.
A Syncumar terápiát a későbbiekben általában úgy kell vezetni, hogy az INR érték 2-3 között legyen.

A K-vitamin antagonista kezeléssel kapcsolatosan azonban a különböző klinikai helyzetekben kismértékben eltérő cél INR értékek bizonyultak hatékonynak, ezért a A thromboemboliák kockázatának csökkentése és kezelése szakmai irányelv aktuálisan érvényes iránymutatása szerint kell eljárni.

A napi adagot lehetőleg azonos időben, egyszerre kell bevenni.

Csecsemő és gyermekkor (ha a per os táplálás lehetséges): a Syncumar kezelés megkezdése ugyanúgy átfedést igényel heparinnal, mint a felnőtteknél.
A thromboemboliás betegségek kezelése vagy megelőzése csecsemő vagy gyerekkorban is az érvényes irányelvek alapján javasolt.

A terápia kontrollálása. A Syncumar- hatás mérése az INR meghatározásával történik. A protrombin idő (PI) méréséhez a laboratóriumok különféle tromboplasztinokat használnak, ezért a különféle laboratóriumok adatai nem hasonlíthatók össze. Az összehasonlíthatóság elérése céljából a protrombin idő kifejezésére kidolgozták az un. International Normalised Ratio-t (INR-t).

INR = protrombin ratio ISI, ahol

a beteg protrombin ideje
A protrombin ratio = -------------------------------------
kontroll protrombin ideje

az ISI = International Sensitivity Index, mely a használt reagens "érzékenységét" jelzi.

A PI meghatározására jelenleg még főleg szakintézetek laboratóriumaiban kerül sor, de terjedőben vannak azok az automaták, melyek segítségével a beteg otthonában saját maga is képes az antikoaguláns kezelést kontrollálni és szükség esetén a Syncumar adagját módosítani.

4.3 Ellenjavallatok

* A készítmény hatóanyagával vagy bármely segédanyagával szembeni túlérzékenység
* Terhesség
* a Syncumar kezelés folyamatos kontrolljának hiánya (pszichózis, dementia, alkoholizmus stb. miatt a beteg kooperációjának ill. a laboratóriumi ellenőrzés hiánya),
* olyan betegek, akiknek kórelőzményében nagyobb esés szerepel, illetve ennek kockázata nagy
* veleszületett és szerzett vérzékenységgel járó állapotok ill. arra utaló anamnesztikus adatok
* friss cerebrovascularis vérzés
* vérző fekélybetegség, diverticulitis
* gastrointestinális, és/vagy légzőrendszerei és/vagygenitourinális vérzés,
* súlyos kontrollálatlan vagy malignus hipertenzió;
* súlyos vese- és májkárosodás;
* súlyos polytraumatizáció,
* pericarditis, pericardialis effuzió, aneurysma
* subacute bacterialis endocarditis
* peritonitis/pleuritis carcinomatosa
* vékonybélszonda, diverticulitis, emaciation; felszívódási zavar
* blokk-anesztézia (spinális-, neuraxialis-)
* műtétek*
* aktuális vagy tervezett sebészeti beavatkozás szemészeti vagy központi idegrendszeri területen
* nagy sebészeti beavatkozás
* fokozott fibrinilysissel járó műtéteket (tüdő, prostata és uterus) követően
* fenyegető abortusz, eclampsia/pre-eclampsia
* diagnosztikus punkció, biopszia (lumbális, máj, stb),
* K-vitamin antagonista okozta necrosist követően.
* polyarthritis

*Megjegyzés: amennyiben a Syncumar kezelés alatt álló betegnél feltétlenül műtéti ill. invazív beavatkozásra van szükség, akkor A thromboemboliás betegségek kezelése vagy megelőzése érvényes irányelv szerint kell eljárni.

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Az előny/kockázat szigorú mérlegelése szükséges a következő esetekben: radiojóddal kezelt thyreotoxicosis, antithrombocyta gyógyszer (pl. acetilszalicilsav, tiklopidin vagy klopidogrel kezelés) szedése.
A készítmény a protrombinszint ellenőrzés lehetőségének vagy a beteg együttműködésének hiánya esetén nem adható! (l. 4.3 pont)

A beteget gondozási lappal kell ellátni, amelybe minden protrombin- meghatározás eredményét, valamint az ezek alapján elrendelt gyógyszermennyiséget be kell jegyezni.
A kezelés megkezdése előtt a máj- és vesefunkció, a kiindulási protrombin idő és vércsoport meghatározás szükséges.

A protrombin idő mérését a kezelés kezdetétől számítva a 3. napon kell elkezdeni és eleinte 2-3 naponként ismételni kell. A későbbiekben - a jól beállított betegnél - az ellenőrzés ritkulhat és akár havonta 1 alkalommal is lehetséges. A vizelet üledék vizsgálata is hasznos ellenőrzési módszer, a mikrohematuria megjelenése túladagolásra vagy lokális betegségre utalhat.

A beteg figyelmét fel kell hívni a gyógyszer szedésével kapcsolatos veszélyekre, a vizelet, széklet színének ellenőrzésére, a szokottnál bővebb étkezés kerülésére, valamint arra, hogy vérzés észlelésekor azonnal forduljon orvoshoz.

A betegeket fel kell világosítani arról, hogy a közbejött legenyhébb betegség (elsősorban hasmenés, láz), új gyógyszerek szedése vagy a régiek elhagyása a Syncumar szükséges adagját módosíthatja, ezért ilyen esetekben gondos laboratóriumi ellenőrzést kell végezni az esetleges új adagolás beállítása érdekében.

A Syncumar szedés ideje alatt (különösen májkárosodás egyidejű fennállása esetén) szeszesital fogyasztása szigorúan kerülendő, minthogy bármilyen gyógyszerkölcsönhatás korai jele ill. annak súlyossága nem megjósolható (l. 4.5 pont is).

Az intramuszkuláris injekció helyén hematóma alakulhat ki, ezért intramuszkuláris injekció adását kerülni kell.

Laktóz
A készítmény laktózt tartalmaz. Ritkán előforduló örökletes galaktóz intoleranciában, Lapp laktáz-hiányban vagy glükóz galaktóz malabszorpció fennállása esetén a készítmény nem szedhető.

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Ha a Syncumar-t szedő beteg új gyógyszert kezd el szedni vagy elhagy valamilyen gyógyszert, az orvosnak tudnia kell, hogy az adott gyógyszernek van-e interakciója a Syncumar tablettával. Ha az interakció komoly vérzés veszélyét hordozza magában, legjobb a két szer együttadását elkerülni. Más esetekben a protrombin időt gyakrabban kell ellenőrizni és az antikoaguláns adagját annak megfelelően változtatni.

Gyógyszerkölcsönhatás kialakulásához vezethet az acenocumarol felszívódásának megváltozása, a metabolizmusáért felelős enzimek (főként a CYP2C9) gátlása vagy indukciója, továbbá a K-vitamin biohasznosulásának megváltozása.

A Syncumar hatását fokozó (szinergista) gyógyszerek:
Mérsékelten: allopurinol, aszkorbinsav, bezafibrat, cefalosporinok, ciklofoszfamid, diklofenak, diszulfiram, fenitoin, furoszemid, gemfibrozil, Influenza vaccina, izoniazid, kloramfenikol, kortikoszteroidok, omeprazol, paracetamol, propafenon, propranolol, quinolonok, szelektív szerotonin reuptake-inhibitorok, triciklikus antidepresszánsok.

Kifejezetten: , amiodaron, anabolikus szteroidok, anilin származékok (fenacetin, stb.), aszpirin/salicilátok, azapropazon, cimetidin, , danazol, dextrán, ekonazol, eritromicin, etakrinsav, E-vitamin, fenilbutazon, flukonazol, glukagon, indometacin, itrakonazol, ketokonazol, kloroquin, klorpromazin, klofibrát, kolhicin, metronidazol, mikonazol, nalidixsav, naproxen, penicillin, piroxikam, szulfinpirazon, szulfonamidok, tamoxifen, tetraciklin, tiroid hormonok.

Ha feltétlenül szükséges, átemenetileg a paracetamol az ajánlott általános analgetikum vagy antipiretikum a Syncumar kezelés mellett.

A Syncumar hatását csökkentő gyógyszerek:

Mérsékelten: duloxetin, fogamzásgátlók, lutetimid, haloperidol, karbamazepin, kolesztiramin, kortikoszteroidok, K-vitamin, ösztrogének, metformin, tiazid diuretikumok, fenitoin, rifampicin, spironolakton.

Kifejezetten: barbiturátok.

Minimális hatás a Syncumar metabolizmusára:
antacidumok, atenolol, bumetadin, famotidin, fluoxetin, ibuprofen, ketorolak, ketokonazol, metoprolol, naproxen, nizatidin, pszillium, ranitidin.
A Syncumar hatását növelhetik ill. csökkenthetik egyes proteáz-inhibitorok (pl. ritonavir, saquinavir, stb.) Gyakori INR ellenőrzés szükséges

Syncumar hatása egyéb gyógyszerekre
A Syncumar fokozza a szulfanil-karbamid orális antidiabetikumok hatását, ezért az orális antidiabetikumok adagjának csökkentése szükségessé válhat. (szulfanil-karbamid szerkezetű orális antidiabetikumok : pl. glibenklamid, gliquidon, gliklazid.)

Egyéb interakciók

A Syncumar hatását növelő étel/ital
Alkohol (főleg májkárosodás fennállása esetén)
Kinin tartalmú ital (Tonic)
Tözeg (északi) áfonyából készült termékek (italok, lekvárok, stb.)

A Syncumar hatását csökkentő étel/ital:
Mérsékelten: alma, étolaj, gomba, narancs, répa, vaj, zöldbab.
Kifejezetten: avokádó, brokkoli, eper, káposzta, karfiol, máj, málna, paprika, paradicsom, saláta, spárga, spenót, tojás, zöld tea.

Orbáncfű, ginseng,

A Syncumar hatását nem befolyásolja:
Burgonya, hal, hús, kenyér, rizs, sajt, tej, tészta.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség

Az oralis antikoagulánsok, köztük a Syncumar is átjutnak a placentán és foetalis malformációt okoznak. A magzatban fatális kimenetelű vérzés fordulhat elő terápiás anyai acenocoumarol szint esetén is. A magzatkárosító hatás elsősorban a 6-12. terhességi hét között jelentkezik, gyakoriság kb. 4-10 %.
A potenciális kockázat miatt a Syncumar adása terhesség alatt ellenjavallt (l. 4.3 pont).

Fogamzóképes nőknek biztonságos - nem hormonális - fogamzásgátló módszer alkalmazása szükséges.

Szoptatás
A Syncumar melletti szoptatás veszélytelen, mivel a Syncumar az anyatejbe csak nagyon kis mennyiségben választódik ki.

4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és gépek üzemeltetéséhez szükséges képességekre

Nincs adat arra vonatkozóan, hogy a Syncumar hatással lenne a gépjárművezetésre, vagy a baleseti veszéllyel járó munka végzésére

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

Vérzéses szövődmények elsősorban magas INR érték mellett lépnek fel (de vérzés előfordult terápiás szintű INR értékek mellett is). Gyakori ilyenkor az orrvérzés, a hematuria, a gastrointestinalis vérzés, a subconjunctivális vérzés, a fogínyvérzés, de a szokatlan helyeken fellépő vérzések sem ritkák (bélvérzés, bélfali vérzés, rectus abdominis vérzés, corpus luteum bevérzés, pericardialis vérzés, carpal tunnel tünetcsoportot létrehozó vérzés, retroperitoneális vérzés, adrenális vérzés).

A Syncumar- okozta vérzéses szövődmény esetén mérlegelni kell az antikoaguláns terápia folytatását vagy leállítását. A teendők a vérzés mértékétől, az INR- értéktől és a thromboemboliás szövődmény rizikójától függenek.

Ha terápiás INR- értékek mellett váratlanul vérzés lép fel, ki kell zárni a háttérben rejlő esetleges betegséget (pl. vese- vagy tápcsatorna megbetegedést).

Ritka, de súlyos mellékhatás a Syncumar okozta bőrnekrózis. Gyakran - de nem mindig - protein C deficienciában szenvedő betegeken, főleg nőkön lép fel a kezelés 3.-4. napján a melleken, combokon, illetve a glutealis tájon. Először fájdalmas bőrpír jelenik meg, melyet nekrózis követ.

Súlyos Syncumar allergia esetén más csoportba tartozó K-vitamin antagonista adandó.

Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek:
vérzés, agranulocytosis, tiszta vörösvérsejt aplázia, anaemia, thrombocytopenia, eosinophilia

Immunrendszeri betegségek és tünetek:
hypersensitivitás, allergiás reakciók

Idegrendszeri betegségek és tünetek:
hyperpirexia, cephalgia, haemorrhagia, stroke

Szembetegségek és szemészeti tünetek:
ocularis haemorrhagia

Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek:
hemorrhagiás shock, palpitáció,

Érbetegségek és tünetek:
vasculitis, az un. purple-toe szindróma

Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek:
epistaxis, hemoptysis, pulmonaris haemorrhagia

Emésztőrendszeri betegségek és tünetek:
gastrointestinalis haemorrhagia, melena, hányinger, hasmenés, szájnyálkahártya fekélyek,

A bőr és a bőralatti szövet betegségei és tünetei:
bőrkiütés, alopecia, bőrnecrosis (általában a kezelés első néhány napja alatt alakul ki, gyakori a végtag, mamma, penis lokalizáció; Protein C és Protein S hiányban szenvedők kockázata fokozott)

A csont- és izomrendszer, valamint a kötőszövet betegségei és tünetei:
Osteoporosis.

Vese- és húgyúti betegségek és tünetek:
Hematuria, priapismus

Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók:
éjszakai verejtékezés, gyengeség, láz, rossz közérzet,

Laboratóriumi és egyéb orvosi beavatkozások és eljárások:
transzamináz érték emelkedése

4.9 Túladagolás

A Syncumar túladagolása különböző súlyosságú vérzésekhez vezethet, ilyenkor az INR érték magas.
Túladagolás esetén mérlegelni kell az antikoaguláns terápia folytatását vagy leállítását.

Enyhébb esetekben és amikor a túladagolás fokozatosan történt, rendszerint elegendő a Syncumar kezelés felfüggesztése, amíg az INR érték vissza nem tér a kívánt szintre.
Amennyiben a beteg nagyobb adagot vett be, a gyomormosás vagy hánytatás nem ajánlott a vérzés kockázata miatt.

A Syncumar kezelés folytatása esetén tudni kell azt, hogy a vérzéses szövődmény miatt történő K-vitamin adása pár napos Syncumar rezisztenciát fog eredményezni.
Teendők:
Ha az INR 5.0-9,0 között van és a beteg egyáltalán nem vérzik, a Syncumar szedését átmenetileg ki kell hagyni, amíg az INR értéke 5.0 alá nem esik. Egyes esetekben, 5,0-6,0 INR érték között elegendő lehet a Syncumar adagjának csökkentése. Vérzésveszély esetén 1-2,5 mg per os K-vitamin adása és gyakori INR-kontroll javasolt. Sürgős műtét előtt 2-4mg per os K-vitamin javasolt, és ez 24 óra múlva 1-2 mg adásával kiegészíthető.

Ha az INR>9,0 vérzés nélkül, akkor a Syncumar kihagyása és 3-5 mg per os K-vitamin adása javasolt, ez 24-48 óra múlva szükség esetén megismételhető.

Ha az INR>20,0 vérzés nélkül, akkor a Syncumar kihagyása mellett 10 mg K-vitamin infúzió adandó, ezt 12 óránként lehet ismételni és a klinikumtól függően friss fagyasztott plazma (FFP) vagy protrombin komplex koncentrátum (PCC) adása is szükséges.

Életveszélyes vérzés esetén, első helyen PCC vagy FFP adandó, 10 mg K-vitamin, szükség esetén 12 óránként ismételt infúziós adásával kiegészítve.


5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: kumarin-típusú, orális alvadásgátló
ATC kód: B01A A07

Az acenokumarol K-vitamin antagonista, mely gátolja a funkcionálisan aktív II. (protrombin), a VII., a IX. és X. véralvadási faktorok, valamint a protein C és S inhibitorok képződését a májban. Ezt a hatást a K-vitamin-epoxid reduktáz gátlásán keresztül éri el.

A terápiás hatás a bevétel után 24 órával jelentkezik, a hatás maximuma 2-5 nap múlva alakul ki, a hatás időtartama 5 napot is elérhet.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

A gyomor-bélrendszerből jól szívódik fel, metabolitjai elsősorban a vesén keresztül választódnak ki. A plazma-fehérjékhez erősen kötődik. Eliminációs félideje 8-11 óra.
A placentán átjut; anyatejbe csak nagyon kis mennyiségben választódik ki.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Állatkísérletekben az acenokumarol teratogénnek bizonyult.
Állatkísérletes adatok arra utalnak, hogy az acenokumarol legfontosabb toxikus hatásai a különböző szervekben fellépő vérzések és a teratogenitás. A vérzések az akut és krónikus alkalmazásnál egyaránt jelentkeznek és az adott dózistól és a vizsgálatban használt állatfajtól függnek. A coagulopathiát a
K-vitamin függő véralvadási faktorok képzési zavara okozza, a teratogenitás az acenokumarolnak a gestatio korai fázisában történő alkalmazása során a legkifejezettebb. Igen nagy acenokumarol-adagok a kapillárisok falára is közvetlen toxikus hatást gyakorolnak, melynek következtében fokozódik a vascularis fragilitás, és vasodilatatio következik be.

A rendelkezésre álló preklinikai biztonsági adatok nem tartalmaznak további információkat a humán alkalmazásra vonatkozóan.


6. GYÓGYSZERÉSZETI JELLEMZŐK


6.1 Segédanyagok felsorolása

Syncumar mite tabletta:
Mmagnézium-sztearát, zselatin, talkum, burgonyakeményítő, laktóz-monohidrát.

Syncumar forte tabletta:
Sárga vasoxid (E172), magnézium-sztearát, zselatin, talkum, burgonyakeményítő, laktóz


6.2 Inkompatibilitások

Nincs.

6.3 Felhasználhatósági időtartam

5 év.

6.4 Különleges tárolási előírások

Syncumar mite tabletta:
Legfeljebb 15°C - 30°C-on, száraz helyen tárolandó.

Syncumar forte tabletta:
Legfeljebb 30°C-on, száraz helyen tárolandó.

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

Syncumar mite tabletta:
3 x 10 db, 6 x 10 db, , 9 x 10 tabletta PVC//Al buborékcsomagolásban és dobozban.



Syncumar forte tabletta:
30 x 10 db, 5 x 10 db tabletta PVC//Al buborékcsomagolásban és dobozban.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések <és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Szájon át történő használatra.

Megjegyzés: ?
Osztályozás: II./1 csoport
Korlátozott érvényű orvosi rendelvényhez kötött, szakorvosi kórházi diagnózist követő járóbeteg-ellátásban alkalmazható gyógyszer (J).


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

VALEANT PHARMA Magyarország Kft.
1025 Budapest, Csatárka u. 82-84.
Tel.: (36-1) 3455 900
Fax.: (36-1) 3455 908


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA

OGYI-T-5965/01-03 Syncumar mite tabletta
OGYI-T-3147/01-02 Syncumar forte tabletta


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

1997. 12. 08. / 2005. december 30. Syncumar mite tabletta
1960. 06. 14. / 2006. május 10. Syncumar forte tabletta


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2012-12-12



3









OGYI/50501/2011