Gyógyszer keresés
Menü
Vény nélkül kapható termékek
Betűrend szerinti listák
 
MARFARIN 1MG TABLETTA

Vényköteles

A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!

1. A GYÓGYSZER MEGNEVEZÉSE

Marfarin 1 mg tabletta
Marfarin 3 mg tabletta
Marfarin 5 mg tabletta


2. MINŐSÉGI ÉS MENNYISÉGI ÖSSZETÉTEL

Marfarin 1 mg tabletta: 1 mg warfarin-nátrium (1,09 mg warfarin-nátrium-klatrát formájában) tablettánként

Marfarin 3 mg tabletta: 3 mg warfarin-nátrium (3,27 mg warfarin-nátrium-klatrát formájában) tablettánként.

Marfarin 5 mg tabletta: 5 mg warfarin-nátrium (5,45 mg warfarin- nátrium-klatrát formájában) tablettánként.
Segédanyag: Ponceau 4R alumínium lakk (E124)

A segédanyagok teljes listáját lásd a 6.1 pontban.


3. GYÓGYSZERFORMA

Tabletta.

Marfarin 1 mg tabletta: barna, kerek, lapos, metszett élű tabletta, egyik oldalán törővonallal és a törővonal felett "WF" alatta pedig "1" jelzéssel, másik oldalán pedig "G" jelzéssel ellátva.

Marfarin 3 mg tabletta: kék, kerek, lapos, metszett élű tabletta, egyik oldalán törővonallal és a törővonal felett "WF" alatta pedig "3" jelzéssel, másik oldalán pedig "G" jelzéssel ellátva.

Marfarin 5 mg tabletta: rózsaszín, kerek, lapos, metszett élű tabletta, egyik oldalán törővonallal és a törővonal felett "WF" alatta pedig "5" jelzéssel, másik oldalán pedig "G" jelzéssel ellátva.

A törővonal csak a széttörés elősegítésére és a lenyelés megkönnyítésére szolgál, nem arra, hogy a készítményt egyenlő adagokra ossza.


4. KLINIKAI JELLEMZŐK

4.1 Terápiás javallatok

* A warfarin a mélyvénás trombózis és tüdőembólia megelőzése és kezelésére, valamint a már kialakult friss trombusok (embolusok) növekedésének gátlására alkalmazható. Az oralis adagolás lehetősége miatt különösen előnyös azokban a veleszületett vagy szerzett fokozott véralvadékonysággal járó állapotokban, melyekben a trombózis veszélye tartósan fennáll.
* Szívinfarktust követően a szívinfarktus másodlagos prevenciója és a tromboembóliás szövődmények (stroke vagy szisztémás embolizáció) megelőzése. (Amennyiben már volt embóliás előzmény, vagy kimutatható balkamrai thrombus, vagy ha 35%-nál kisebb az ejectios frakció)
* Tromboembóliás szövődmények (stroke vagy szisztémás embolizáció) megelőzése és kezelése a következő esetekben:
o pitvarfibrilláció
o szívbillentyű-hiba vagy műbillentyű beültetés (mechanikus műbillentyű esetében, valamint biológiai műbillentyű implantációja után, ha nincs egyéb rizikótényező)


4.2 Adagolás és alkalmazás

Az orális antikoaguláns kezelés elérendő INR értékhatárai:
Műbillentyűvel rendelkező betegeknél a tromboembóliás szövődmények megelőzésére az INR-érték:
2,5-3,5.
Egyéb indikációkban: INR-érték 2,0-3,0.

Felnőttek:
Normál testsúlyú betegeknek, ha a spontán INR-érték 1,2 alatt van 10 mg warfarint kell adni három egymást követő napon keresztül. Az adagolás az alábbi táblázat szerint folytatódik a negyedik napon mért INR-érték alapján.

Járóbetegnek, valamint örökletes C- vagy S-protein hiány (lásd 4.4 és 4.8 pont) esetén a warfarin ajánlott kezdeti dózisa 5 mg (*), három egymást követő napon keresztül. Az adagolás az alábbi táblázat szerint folytatódik, a negyedik napon mért INR-érték alapján.

Időskorú betegeknél, kistermetűeknél, és azoknál a betegeknél, akiknek a spontán INR-értéke 1,2 feletti, illetve azon betegeknél, akiknek olyan megbetegedése van (lásd 4.4 pont), illetve olyan gyógyszeres kezelés alatt állnak (lásd 4.5 pont), amelyek befolyásolják az antikoaguláns kezelés hatékonyságát, az ajánlott kezdeti dózis 5 mg warfarin(*) két egymást követő napon. Az adagolás az alábbi táblázat szerint folytatódik a harmadik napon mért INR-érték alapján.

Nap
INR
Warfarin dózis; mg/nap
1.
-
10 (5*)
2
-
10 (5*)
3.





< 2,0
2,0-2,4
2,5-2,9
3,0-3,4
3,5-4,0
>4
10 (5*)
5
3
2,5
1,5
egy nap kimarad
4.-6.
<1.4
1,4-1,9
2,0-2,4
2,5-2,9
3,0-3,9.
4,0-4,5
>4,5
10
7,5
5
4,5
3
egy nap kimarad, utána 1,5
két nap kimarad, utána 1,5
7.

1,1-1,4
1,5-1,9
2,0-3,0
3,1-4,5
>4,5
Heti warfarin dózis
20%-kal emelni
10%-kal emelni
a dózis változatlan
10%-kal csökkenteni
kezelést szüneteltetni, míg az INR 4,5 alá nem csökken, majd 20%-kal alacsonyabb dózissal folytatni

Az INR méréseket addig kell naponta végezni, míg a stabil célzott értéket eléri, ez az adagolás megkezdésétől számítva általában 5-6 napot vesz igénybe. Az INR-értékek mérését heti gyakoriságúra kell kiterjeszteni, elérendő a 4 hetes mérési időszak. Ha az INR-értékek nagy ingadozást mutatnak, vagy a betegnek májbetegsége, illetve a K-vitamin felszívódását befolyásoló betegsége van, a mérési intervallum rövidebb mint 4 hét kell hogy legyen. A gyógyszeres kezelés változtatása, régi elhagyása illetve új gyógyszer alkalmazása, az INR-értékek gyakoribb mérését teszi szükségessé. Tartós kezelés esetén a warfarin dózisának megválasztása a fenti táblázat alapján a heti warfarin dózisnak megfelelően történik. Amennyiben a dózis módosítása szükséges, a következő INR-érték mérésre a változtatást követő 1.-2. héten kell, hogy sor kerüljön. Ezt követően a mérési intervallumokat ismét ki lehet terjeszteni, megcélozva a 4 hetenkénti mérési időszakokat.

Gyermekek:
Az antikoaguláns kezelés megkezdése és folytatása gyermekek esetén a gyermekgyógyász feladata.
Az adagolást az alábbi táblázatban foglaltaknak megfelelően kell megválasztani.

I. 1. nap,
Ha a kiindulási INR érték: 1,0 -1,3
a telítő dózis 0,2 mg/kg per os
II. 2.-4. nap, ha az INR érték:
1,1-1,3
1,4-1,9
2,0-3,0
3,1-3,5
>3,5
Teendő
Ismételni a telítő dózist
Telítő dózis 50%-a
Telítő dózis 50%-a
Telítő dózis 25%-a
Kezelést szünetelteni, míg az INR 3,5 alá nem csökken, majd újra kezdeni az előző dózis 50%-ával
III. Fenntartó, ha az INR-érték:
1,1-1,4
1,5-1,9
2,0-3,0
3,1-3,5
>3,5
(heti dózis)
dózist 20%-kal emelni
dózist 10%-kal emelni
változatlan dózis
dóziscsökkentés 10%-kal
kezelést szüneteltetni, míg az INR 3,5 alá nem csökken, majd újra kezdeni az előző dózis 80%-ával

Tervezett műtét
A pre-, peri- és posztoperatív antikoaguláns-kezelés az alábbiak szerint történhet (amennyiben az orális antikoaguláns hatás sürgős megváltoztatása szükséges, lásd 4.9 pont) :

Az INR-értéket a tervezett műtét előtt egy héttel kell meghatározni.

Műtét előtt 1-5 nappal a warfarin-kezelést abba kell hagyni. Amennyiben a betegnek magas a trombózis kockázata, profilaktikusan kismolekulasúlyú heparin sc. adagolása szükséges.

A warfarin-kezelés szüneteltetésének tartama az INR-értéktől függ. A warfarin-kezelés abbahagyásának kezdete:
* 5 nappal a műtét előtt, ha az INR >4,0
* 3 nappal a műtét előtt, ha az INR=3,0-4,0
* 2 nappal a műtét előtt, ha az INR=2,0-3,0

Az INR-értéket a műtétet megelőző este kell meghatározni és ha >1,8, per os vagy iv. 0,5 - 1,0 mg
K-vitamint kell adni.
Frakcionálatlan heparin infúzió vagy profilaktikusan kismolekulasúlyú heparin-kezelés lehet szükséges a műtét napján.
Sc. kismolekulasúlyú heparin-kezelést kell folytatni a műtétet követő 5-7 napig, az ismételten elkezdett warfarin-kezeléssel párhuzamosan.

A warfarin-kezelést a normál fenntartó dózissal kell folytatni a kisműtét napjának estéjén, míg nagyobb sebészeti beavatkozást követően azon a napon, mikor megkezdődik az enterális táplálás.
Tervezett nagyobb fogászati beavatkozásokra olyen helyen kerüljön sor, ahol a fokozott vérzés csillapításának sepciális feltételei is adottak.

4.3 Ellenjavallatok

* A készítmény hatóanyagával vagy bármely segédanyagával szembeni túlérzékenység.
* Terhesség (lásd 4.6 pont)
* Vérzési hajlam (von Willebrand betegség, hemofíliák, trombocitopénia és trombocita-funkciós rendellenességek)
* Súlyos májkárosodás és májcirrhosis
* Súlyos vesekárosodás
* Kezeletlen vagy rosszul beállított hypertonia
* Nem régen lezajlott intracranialis vérzés. Intracranialis vérzésre hajlamosító állapot, pl. agyi artériák aneurizmája.
* Neurológiai, vagy más egészségügyi problémák miatti gyakori elesések valószinűsíthetősége
* Szem vagy a központi idegrendszer műtétje
* Gastrointestinalis- vagy húgyuti rendszeri vérzésre predisponáló állapotok; pl. korábbi gastrointestinalis vérzési szövődmények, peptikus fekély, diverticulosis, vagy rosszindulatú daganatok.
* Bakteriális endocarditis (lásd 4.4 pont) vagy perikardiális bevérzés
* Fenyegető abortus, eclampsia és preeclamsia
* Dementia, pszihózis, alkoholizmus és egyéb állapotok, melyekben az együttműködés nem megfelelően kielégítő és az antikoaguláns kezelést nem lehet biztonságosan végezni.
* Diagnosztikus punkció, biopszia (lumbalis-, máj- stb.), block-anaesthesia (spinalis-, neuraxialis), melyek befolyásolhatatlan vérzések előidézői lehetnek.

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

A warfarin kezelést csak laboratóriumi ellenőrzés és rendszeres orvosi (szakápolói) felügyelet mellett lehet végezni. Amennyiben gyors antitrombotikus hatás elérésére van szükség először heparin-kezelést kell alkalmazni. Ezután a heparin-kezelést a warfarinnal együtt kell folytatni legalább 5-7 napon keresztül, míg az INR-érték a kívánt szintet (lásd. 4.2 pont) nem mutatja legalább két napig.

A kumarin nekrózis elkerülése érdekében (lásd 4.8 pont) az örökletes antitrombotikus protein-C- vagy protein-S hiányban szenvedő beteget először heparinnal kell kezelni. Az ezzel egyidejűleg adott warfarin kezdeti dózisa nem lehet több, mint 5 mg. A heparin-kezelést 5-7 napig kell folytani, az előző bekezdésben írtak szerint.

A warfarin rezisztencia nagyon ritka jelenség. Ezzel kapcsolatosan csak esettanulmányok jelentek meg. Ezek a betegek 5-20-szoros warfarin dózist igényelnek a terápiás válasz eléréséhez. Amennyiben a beteg válaszreakciója gyenge, ki kell zárni más, valószínűsíthető okokat: beteg együttműködési hiányát, kölcsönhatást egyéb gyógyszerekkel vagy táplálékkal és a laboratóriumi hibákat is.

Valvularis - rheumás mitralis billentyűhibával járó - pitvarfibrillációban a szisztémás embolizáció megelőzésére tartós warfarin-kezelést kell alkalmazni. Akut cardioemboliás stroke után a vérzéses transzformációt kizáró CT vizsgálat, valamint a heveny tünetek lezajlása után lehet a warfarin kezelést elkezdeni.

Az időskorú betegek kezelése különleges figyelmet igényel. Meg kell győződni arról, hogy a beteg együttműködési képessége megfelelő ahhoz, hogy az adagolás szigorú szabályait követni tudja. Idősekben a warfarin metabolizmusa és a véralvadási faktorok szintézise is lassult. Ez könnyen eredményezheti a warfarin kifejezettebb hatását. A kezelést óvatosan kell kezdeni (lásd 4.2 pont). A veszélyes interakciók elkerülése miatt figyelembe kell venni az egyidejű kezeléseket. (lásd 4.5 pont).

Hyperthyreosis, láz és dekompenzált szívelégtelenség fokozhatja a warfarin hatását. Hypothyreosisban csökkenhet a warfarin hatása. Mérsékelt májkárosodásban a warfarin hatása fokozott. Veseelégtelenségben és nephrosis szindrómában a warfarin plazmában szabadon keringő mennyisége emelkedik, amely a beteg egyéb betegségeitől függően fokozott, vagy csökkent warfarin hatáshoz vezet. Ilyen körülmények mellett a beteg klinikai állapotát és INR-értékét gondosan ellenőrizni kell.

Marfarin 5 mg tabletta: A tabletta Ponceu 4R alumínium lakkot tartalmaz, amely allergiás reakciókat okozhat.

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

A warfarin számos más gyógyszerrel lép kölcsönhatásba. A warfarinnal ismerten kölcsönhatásba lépő gyógyszerek az alábbiakban vannak felsorolva. Az orális antikoaguláns terápiában részesülő beteg más gyógyszerrel történő egyidejű kezelése fokozott figyelmet igényel. Egyéb új gyógyszerek felíróinak a gyártó által közölt információkat vagy a megfelelő gyógyszer-monográfiát figyelembe kell venni.

Néhány gyógyszer, mint pl. a kolesztiramin, befolyásolja a warfarin felszívódását vagy enterohepatikus körforgását. Egyes gyógyszerek a warfarin májmetabolizmusának fokozását (pl. antiepileptikumok vagy antituberkulotikumok) vagy gátlását (pl. amiodaron vagy metronidazol) idézhetik elő. Az indukció vagy gátlás felfüggesztését is számításba kell venni.
A warfarin a plazmafehérjéhez való kötődéséből felszabadítható, ami emeli a szabad gyógyszerszintet és, kivéve ha a betegnek májelégtelensége van, ez fokozza a warfarin metabolizmusát és kiválasztását, ami csökkent hatáshoz vezet. A primer hemosztázisra és a trombocitákra ható kezelések (pl. acetilszalicilsav, klopidrogel, tiklopidin, dipiridamol és a legtöbb nem-szteroid gyulladásgátló) farmakodinámiás kölcsönhatást eredményezhetnek és a beteget súlyos vérzési komplikációkra hajlamosítják. Nagy dózisú penicillinek hasonló hatással vannak a primer hemosztázisra.
Anabolikus szteroidok, azapropazone, eritromycin és néhány cefalosporin direkt módon csökkentik a véralvadási faktorok K-vitamin-függő szintézisét és potencírozzák a warfarin hatását. A K-vitaminban gazdag étrend csökkenti a warfarin hatását. A K-vitamin csökkent felszívódása pl. hasmenés esetén, potencírozhatja a warfarin hatását. A K-vitamint tartalmazó táplálékot nem megfelelő mennyiségben fogyasztó betegek állapota függ a bélbaktériumok által termelt K2-vitamintól. Ezen betegekben sok antibiotikum csökentheti a K2-vitamin szintézisét, mely fokozott warfarin hatáshoz vezet.

Nagymértékű alkohol fogyasztás májelégtelenséggel párosulva potencírozza a warfarin hatását.
A Tonic üdítő kinin tartalma szintén fokozhatja a warfarin hatását.

Az áfonyalé és az egyéb áfonya tartalmú termékek fokozhatják a wararin hatását és ezért az egyidejű alkalmazást kerülni kell.

Amennyiben a betegnek időszakos fájdalomcsillapításra van szüksége a warfarin kezelés alatt, az ajánlott hatóanyagok: a paracetamol és az opioidok.

Warfarin potencírozhatja a szulfanilurea tartalmú orális antidiabetikumok hatását.

Az alábbi gyógyszerekről jelentették, hogy megváltoztatják a warfarin hatását:

Hatásfokozódás:
Minden nem szteroid gyulladásgátló (NSAID) úgymint azapropazon, fenilbutazon, feprazon, ibuprofen, flurbiprofen, indometacin, mefenamic sav, piroxikam, sulindak
Fájdalomcsillapítók: dextropropoxyphene, diflunisal, paracetamol (a hatás 1-2 hetes folyamatos kezelés után jelentkezik), tramadol
Antiarrhytmiás szerek: amiodaron, propafenon, kinidin, ,
Antibakteriális szerek: amoxicillin, azithromycin, aztreonam, cefalexin, cefamandol, cefmenoxim, cefmetazol, cefoperazon, cefuroxim, ciprofloxacin, clarithromycin, doxiciklin, eritromycin, gatifloxacin, grepafloxacin, isoniazid, kloramfenikol, kotrimoxazol, latamoxef, levofloxacin, metronidazol, moxifloxacin, nalidixin sav, neomycin, norfloxacin, ofloxacin, roxithromycin, sulfafurazol, sulfametizol, sulfametoxazol-trimetoprim, szulfonamidok (például sulfafenazol, sulfinpyrazon), tetraciklin
Antidepresszánsok: amitriptilin, diklorálfenazon, nortriptilin,
Antikoagulánsok: argatroban, lepirudin
Gombaellenes szerek: flukonazol, itrakonazol, ketokonazol, mikonazol (orálisan használandó gélként is)
Köszvényellenes szerek: allopurinol, szulfinpirazon
Daganetellenes és immunmoduláns szerek: Cabecitabine, cyclophosphamid, etoposid, fluorouracil, flutamid, ifosfamid, leflunomid, methotrexat, sulofenur, tamoxifen, tegafur, trastuzumab
Cardiovascularis szerek: digoxin, metolazon, propranolol
Gastrointestinalis szerek: cimetidin, omeprazol
Lipidszintet módosító szerek: bezafibrat, clofibrat, fenofibrat, fluvastatin, gemfibrozil, lovastatin, simvastatin
Szedatívunok és hypnoticumok: chloral hydrate, ethchlorvynol, glutetimid,, triclofos,
Vitaminok: A-vitamin, E-vitamin
Egyéb: aminoglutetimid, carboxyuridin, , kodein, danazol, disulfiram, fenformin,, fenyramidol, fluvoxamin, orális fogamzásgátlók, glucagon, influenza vakcina, interferon alpha és beta, metilfenidát, oxifenbutazon, proguanil, kinin, (anabolic and androgenic) szteroid hormonok, (dextro)thyroxin, sucralfát, tolbutamid, troglitazon, valproinsav, zafirlukast

Jelentések alapján feltételezhető, hogy a noszkapin és a glukozamin kondroitin-szulfáttal, vagy anélkül növelhetik a warfarin-kezelésben részesülő betegek INR-értékeit.

Hatáscsökkenés:
Antibakteriális szerek: cloxacillin, dikloxacillin, nafcillin, rifampicin
Antiepileptikumok: carbamazepin, phenobarbital, primidon
Daganetellenes és immunmoduláns szerek: azathioprin, ciclosporin, mercaptopurin, mitotan
Anxyoliticumok, szedativumok, hypnoticumok és antipsychoticumok: barbiturátok, chlordiazepoxid
Diureticumok: chlortalidon, spironolakton
Egyéb: disopiramid, griseofulvin, mesalazin, nevipramin, trazodon, C-vitamin

Az antikoaguláns hatás gátlását és fokozódását is leírták fenitoin, ACTH és kortikoszteroidok esetében.

Növényi anyagok potencírozhatják a warfarin hatását, mint pl. a ginkgo (Ginkgo biloba), fokhagyma (Allium sativum), kínai angyalgyökér (Angelica sinensis, kumarint tartalmaz), papaya (Carica papaya), vagy a zsálya (Salvia miltiorrzia, csökkenti a warfarin kiválasztását), illetve csökkentik, mint pl. ginzeng (Panax spp.).
A warfarin hatása csökkenhet az orbáncfű készítmények egyidejű alkalmazásával, ami az orbáncfű enziminduktor hatása miatt következik be. Ezért orbáncfű tartalmú növényi készítményt nem szabad kombinálni a warfarin kezeléssel. Az indukáló hatás két héttel az orbáncfű tartalmú kezelés megszakítása után is fennállhat. Amennyiben a beteg orbáncfű tartalmú készítményt szed, ezt abba kell hagynia és az INR-értéket ellenőrizni kell. Az INR-értéket szigorúan monitorozni kell, mivel értéke az orbáncfű tartalmú szer abbahagyása után megemelkedhet. A warfarin dózisát ennek megfelelően kell módosítani.

A K-vitamin tartalmú ételek fogyasztását a warfarin kezelés alatt lehetőség szerint azonos szinten kell tartani. A legbőségesebb K-vitamin források a zöldségek és főzelékfélék: paraj, avokado, brokkoli, kelbimbó, fejes káposzta, kukorica olaj, metélőhagyma, koriander, uborka héj (a hámozott uborka nem), endivia, kelkáposzta, kivi, salátalevél, mentalevél, mustár levelek, oliva olaj, petrezselyem, borsó-félék, pisztácia, bíborszinű tengeri alga, spenótlevél, újhagyma, szójabab, szója olaj, tealevelek (de a tea nem), répalevél vagy a vizitorma.

4.6 Terhesség és szoptatás

Terhesség
A warfarin átjut a placentán. Terhes nők warfarin kezelése warfarin-embriopátiát okozhat (orr-hypoplasia és chondrodysplasia punctata), ha a warfarin kezelés az organogenezis időszakában (6-12 hét) történik, és még ezt követően is károsodhat a központi idegrendszer fejlődése. A warfarin magzati hemorrhagiát idézhet elő, melynek a terhesség utolsó szakaszában és szüléskor van jelentősége.
Fogamzóképes korban lévő, warfarint szedő nőt figyelmeztetni kell a gyógyszer teratogen hatására.
Amennyiben a warfarint a terhesség ideje alatt adták, warfarin-embriopatiát a terhességek 4-6%-ában mutattak ki, melynek valószínűsége fokozódott, ha a napi dózis 5 mg-nál magasabb volt. Ezért a warfarin ellenjavalt a terhesség 6-12. hetében és a harmadik trimeszter félideje után. Más terhességi szakaszokban a warfarin magzati kockázata gondosan mérlegelendő a magzati és anyai kockázattal szemben a warfarin elhagyása esetén. A tehesség alatti antitrombotikus kezelés egyedi elbírálást igényel szakorvosi felügyelet mellett.

Szoptatás
A warfarin nem választódik ki az anyatejbe. Warfarin kezelés ideje alatt a szoptatás folytatható.

4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A Marfarin tabletta nem befolyásolja a gépjárművezetéshez és gépek kezeléséhez szükséges képességeket.

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

Nagyon gyakori (?1/10)
Gyakori (?1/100 ? <1/10)
Nem gyakori (?1/1000 ? <1/100)
Ritka (?1/10 000 ? <1/1 000)
Nagyon ritka (<1/10 000), nem ismert (a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg)


Nagyon gyakori
Gyakori
Nem gyakori
Ritka
Nagyon ritka

Érbetegségek és tünetek


vérzés

kumarin nekrózis (kék ujj-szindróma)
vasculitis
Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek




trachea kalcifikáció
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek

hányinger, hányás, hasmenés



Máj- és epebetegségek, illetve tünetek




reverzibilis májenzim emelkedés, kolesztatikus hepatitis,

A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei




reverzibilis alopecia, bőrkiütés
A nemi szervekkel és az emlőkkel kapcsolatos betegségek és tünetek





priapismus
Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók




allergiás reakciók (általában bőrkiütés képében jelentkeznek)


A warfarin kezelés gyakran (1-10%) előforduló mellékhatásai a vérzési komplikációk. A vérzések összaránya 8% évenként, mely kisebb mértékű (évi 6%), súlyosabb (évi 1%) és halálos kimenetelű (évi 0,25%) vérzésekből áll. Intracraniális vérzések esetén a leggyakoribb kockázati tényező a kezeletlen vagy rosszul beállított hypertonia. A vérzések valószínűsége fokozódik amint az INR érték a határértéken túl jelentősen megemelkedik. Amennyiben a normál tartományban lévő INR érték ellenére is megjelenik a vérzés, akkor más egyéb betegség is fennáll, melynek kivizsgálása szükséges.

A kumarin nekrózis ritka (<1%) szövődménye a warfarin kezelésnek. Kezdetben duzzadó és sötétedő bőrelváltozásként jelentkezik, általában az alsó végtagokon vagy fenéken, de máshol is megjelenhet. Később az elváltozások nekrotizálhatnak, azonban K-vitamin adására az infarktus és ecchymosis megelőzhető. Az érintettek 90%-a obes idős nő. Az elváltozások a warfarin-kezelés 3. és 10. napja között jelentkeznek és etiológiája szerint a C és S antitrombotikus fehérje relatív hiányát mutatják. Ezen fehérjék örökletes hiánya hajlamosíthat a mellékhatásra. Ezért ezeknél a betegeknél a kis telítő dózisú warfarin kezelést egyidejűleg adott heparinnal kell kezdeni. Amennyiben ezek jelentkeznek a warfarin-kezelést abba kell hagyni és heparint kell alkalmazni, míg az elváltozások elmúlnak, vagy hegesednek.

A talp erythrodermális szindrómája (kék ujj-szindróma) egy még ritkábban előforduló mellékhatása a warfarin-kezelésnek. Rendszerint férfiakon jelentkezik, akiknek jellemzően arteriosclerotikus betegségük van. A warfarin feltételezhetően vérzéseket idéz elő az atheromás plakkokon, ami mikroembolizációhoz vezet. A lábujjak és a talp bőrén szimetrikus lilás léziók jelennek meg és ezek égő fájdalommal párosulnak. A warfarin-kezelést szüneteltetni kell és a bőrelváltozások rendszerint lassan eltűnnek.

Osteoporosis. Több vizsgálat szerint a tartós cumarin-kezelés elősegíti a csontritkulás kialakulását az osteocalcin képződésének gátlása révén. A tartós warfarin szedésre azonban rendszerint olyanoknál kerül sor, akiknél más osteoporosisra hajlamosító tényező is fennáll (idős kor, csökkent fizikai aktivitás).

Egyéb mellékhatások: gastrointestinalis panaszok, pancreatitis, májfunkciós zavarok, sárgaság, láz.


4.9 Túladagolás

Enyhébb esetekben és amikor a túladagolás fokozatosan történt, rendszerint elegendő a warfarin-kezelés felfüggesztése, amíg az INR érték vissza nem tér a kívánt szintre. Amennyiben a beteg nagyobb adagot vett be, a gyomormosás vagy hánytatás nem ajánlott a vérzés kockázata miatt. Aktív szén ismételt adagolása kivédi a warfarin felszívódását és entero-hepatikus recirkulációját. Aktív szén adagolásakor iv. K-vitamint is kell adni. Vérzési komplikáció esetén a warfarin hatás megfordítható K-vitamin, véralvadási faktor koncentrátum, vagy friss fagyasztott plazma adásával. Ha később is javallt az oralis antikoaguláns adagolása, elkerülendő a nagy dózisú, több mint 10 mg
K-vitamin adása. A beteg egyébként két hétre rezisztenssé válhat a warfarinnal szemben.

A túladagolás kezeléséhez az alábbiakat kell meghatározni:
Klinikailag jelentős vérzés hiánya esetén
INR tartomány
Ajánlás
<5,0
Következő warfarin dózis kimarad, folytatás alacsonyabb dózissal míg az INR-érték terápiás szintű lesz
5,0-9,0
Következő 1-2 warfarin dózis kimarad, folytatás alacsonyabb dózissal míg az INR-érték terápiás szintű lesz VAGY egy warfarin dózis kimarad és p.o. 3-5 mg K-vitamin
>9
Warfarin-kezelést abbahagyni, kezelni p.o. 3-5 mg K-vitaminnal
Gyors változtatás szükséges, pl. műtét előtt
INR tartomány
Ajánlás
5,0-9,0 és tervezett műtét
Warfarin-kezelést abbahagyni, p.o. K-vitamin 2-4 mg. A műtét előtt kb. 24 órával újabb p.o. 1-2 mg K-vitamin adható.
Nagyon gyors változtatás szükséges
INR tartomány
Ajánlás
Súlyos vérzés, vagy erős túladagolás (INR>20)
Lassú iv. infúzióban 10 mg K-vitamin. Friss fagyasztott plazma koncentrátum, vagy prothrombin komplex koncentrátum is adható a helyzet sürgősségétől függően. Ha szükséges a K-vitamin 12 óránként ismételhető


5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: antitrombotikum, K-vitamin antagonista, ATC kód: B01AA03

A warfarin, vagy 4-hidroxikumarin, antikoaguláns, mely gátolja az alvadási faktorok K-vitamin függő szintézisét. Izomerjei közül az S-warfarin közelítőleg ötször aktívabb, mint az R-warfarin. A hatékonyság a warfarin azon képességén alapszik, mely gátolja a K-vitamin redukcióját és részvételét a II, VII, IX és X alvadási faktorok szintézisében. Terápiás dózisban a warfarin 30-50%-ban gátolja az alvadási faktorok szintézisét és csökkenti biológiai aktivitásukat is. A teljes hatás 2-7 nap alatt érhető el, mely idő alatt a már a keringésben levő alvadási faktorok kiválasztódnak.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Felszívódás
Az oralis warfarin biohasznosulása 90% felett van és a legmagasabb plazma koncentrációt 1,2 óra alatt éri el. Egyidejű táplálékbevitel lassítja, de nem csökkenti a felszívódó mennyiséget. A warfarinnak enterohepatikus körforgása van. Erősen kötődik a szérum albuminhoz, a szabadon keringő warfarin aránya 0,5 és 3% között mozog.
Megoszlás
Az eloszlási térfogat megközelítőleg 0,14 l/kg. A warfarin áthatol a placentán, de nem választódik ki az anyatejbe. A magzat vérében az anyai szinthez közeli koncentrációt ér el.

Metabolizmus
A warfarin a májban metabolizálódik. A CYP2C9 (S-warfarin), valamint CYP1A2 és CYP3A (R-warfarin) enzimek katalizáló hatásának eredményeként inaktív metabolitokká alakul, melyek a vizelettel választódnak ki.

Felezési idő
Az S-warfarin eliminációs félideje 18-35 óra, míg az R-warfariné 20-70 óra.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Állatkísérletekben a warfarin teratogénnek bizonyult.
Állatkísérletes adatok arra utalnak, hogy a warfarin legfontosabb toxikus hatásai a különböző szervekben fellépő vérzések és a teratogenitás. A vérzések az akut és krónikus alkalmazásnál egyaránt jelentkeznek és az adott dózistól és a vizsgálatban használt állatfajtól függnek. A coagulopathiát a
K-vitamin függő véralvadási faktorok képzési zavara okozza, a teratogenitás a warfarinnak a gestation korai fázisában történő alkalmazása során a legkifejezettebb. Igen nagy warfarin-adagok a kapillárisok falára is közvetlen toxikus hatást gyakorolnak, melynek következtében fokozódik a vascularis
fragilitás és vasodilatatio következik be.

A rendelkezésre álló preklinikai biztonsági adatok nem tartalmaznak további információkat a humán alkalmazásra vonatkozóan.


6. GYÓGYSZERÉSZETI JELLEMZŐK

6.1 Segédanyagok felsorolása

Marfarin 1 mg tabletta:
Kroszkarmellóz nátrium
Kinolin sárga lakk (E104)
Vörös vas-oxid (E172)
FD&C kék No.2 alumínium lakk (Indigókármin E132)
Hidegen duzzadó keményítő (Starch 1500)
Mikrokristályos cellulóz
Sztearinsav

Marfarin 3 mg tabletta:
Kroszkarmellóz nátrium
FD&C kék No.2 alumínium lakk HT (Indigókármin E132)
Hidegen duzzadó keményítő (Starch 1500)
Mikrokristályos cellulóz
Sztearinsav

Marfarin 5 mg tabletta:
Kroszkarmellóz nátrium
Ponceau 4R alumínium lakk (E124 )
Hidegen duzzadó keményítő (Starch 1500)
Mikrokristályos cellulóz
Sztearinsav

6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.

6.3 Felhasználhatósági időtartam

2 év

6.4 Különleges tárolási előírások

Legfeljebb 25°C-on tárolandó.

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

30 db, 60 db vagy 100 db tabletta PVC/PVAC/alumínium buborékcsomagolásban és dobozban.
30 db, 60 db vagy 100 db tabletta PE kupakkal lezárt PP tartályban és dobozban.

Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések

Bármilyen fel nem használt készítmény, illetve hulladékanyag megsemmisítését a helyi előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: ? (egy kereszt)
Osztályozás: II./1 csoport
Korlátozott érvényű orvosi rendelvényhez kötött, szakorvosi/kórházi diagnózist követő járóbeteg-ellátásban alkalmazható gyógyszer (J).


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Generics [UK] Limited
Station Close, Potters Bar,
Hertfordshire,
EN6 1TL,
Egyesült Királyság


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMAI

OGYI-T-8720/01 Marfarin 1 mg tabletta 100x buborékcsomagolásban
OGYI-T-8720/02 Marfarin 1 mg tabletta 30x buborékcsomagolásban
OGYI-T-8720/03 Marfarin 1 mg tabletta 60x buborékcsomagolásban
OGYI-T-8720/04 Marfarin 1 mg tabletta 30x tartályban
OGYI-T-8720/05 Marfarin 1 mg tabletta 60x tartályban
OGYI-T-8720/06 Marfarin 1 mg tabletta 100x tartályban

OGYI-T-8720/07 Marfarin 3 mg tabletta 100x buborékcsomagolásban
OGYI-T-8720/08 Marfarin 3 mg tabletta 30x buborékcsomagolásban
OGYI-T-8720/09 Marfarin 3 mg tabletta 60x buborékcsomagolásban
OGYI-T-8720/10 Marfarin 3 mg tabletta 30x tartályban
OGYI-T-8720/11 Marfarin 3 mg tabletta 60x tartályban
OGYI-T-8720/12 Marfarin 3 mg tabletta 100x tartályban

OGYI-T-8720/13 Marfarin 5 mg tabletta 100x buborékcsomagolásban
OGYI-T-8720/14 Marfarin 5 mg tabletta 30x buborékcsomagolásban
OGYI-T-8720/15 Marfarin 5 mg tabletta 60x buborékcsomagolásban
OGYI-T-8720/16 Marfarin 5 mg tabletta 30x tartályban
OGYI-T-8720/17 Marfarin 5 mg tabletta 60x tartályban
OGYI-T-8720/18 Marfarin 5 mg tabletta 100x tartályban


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

2002.12.30./2007.12.14


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2011. október 2.



3









OGYI/35616/2011
OGYI/35617/2011